Last update05:02:08 PM GMT

Nogomet

Begović: Dok je Sušić selektor neću braniti za BiH!

• PDF

Nisam razočaran što se nisam našao na spisku, ali ću za poziv u reprezentaciju BiH čekati novog selektora - kaže golman Stouka

Asmira Begovića nije iznenadio spisak kandidata reprezentacije Bosne i Hercegovine za kvalifikacijsku utakmicu protiv Rumunije, koja se 26. marta igra u Zenici.

Golman engleskog Stouka nije imao velika nadanja da će selektor Safet Sušić u posljednji trenutak promijeniti svoju odluku i staviti ga na spisak za važan duel na "Bilinom polju".

Opravdano prekrižen

Sušić je Begovića prekrižio sasvim opravdano, nakon što se naš golman nije u dva navrata odazvao na njegov poziv, prvo za duel u Bratislavi protiv Slovačke (3:2), te nedavno u Atlanti u meču sa Meksikom (0:2).

Bh. selektor je dao komentar da ga je Begović u dva navrata ostavio na cjedilu, a golman engleskog Stouka u ekskluzivnom razgovoru je govorio o svojoj budućnosti u dresu bh. tima.

- Nisam razočaran što se nisam našao na Sušićevom spisku. Selektor je tako odlučio i idemo dalje - bio je prvi Begovićev komentar kada se uspostavila telefonska veza sa Engleskom.

Da li ste se nadali da bi selektor u posljednji trenutak mogao promijeniti odluku?

- Nisam imao velika očekivanja da će promijeniti odluku. Sušić ima svoje razloge, koje ne razumijem baš najbolje, ali to je njegopva odluka i ja je poštujem. Kada dođe novi selektor, vidjet ćemo šta će biti dalje.

Zašto novi selektor?

- Ne znam da li je pametno da igram za BiH dok je Sušić selektor. Mislim da se više neću odazivati na njegove pozive i da mi ga uputi. Sušić je znao moju situaciju i zašto nisam mogao doći u Atlantu. Pričao je sa mojim trenerom i on mu je kazao razloge moga izostanka i žao mi je što se sve ovako desilo.

Žal za svim

Sušić je kazao da računa za Vas za naredne susrete?

- Sve je to lijepo čuti, ali sumnjam da ću ponovo doći dok je on na klupi našeg tima. Žalim za svim, jer smo imali lijepu saradnju. Vidjet ćemo šta budućnost donosi.

Da li ćete doći u Zenicu na utakmicu kao navijač?

- Nisam još siguran. Volio bih doći, ali moram vidjeti šta kažu u klubu. U svakom slučaju želim ekipi mnogo sreće. Pobijedit će oni Rumuniju i bez mene - kazao je Begović.

Bilo bi super da jedan Bosanac osvoji FA kup

Begović je sa Stoukom izborio plasman u polufinale FA kupa. On ima lijepu priliku da dođe i do finala, gdje bi se lako moglo dogoditi da prvi put u historiji u Engleskoj dva Bosanca bore za jedan trofej.

Stouk u polufinalu igra protiv Boltona, a Mančester siti će se za finale boriti protiv Mančester junajted.

- Bilo bi super da jedan Bosanac osvoji FA kup. Nadam se da će tako i biti, jer mi smo bolji od Boltona, a Siti može iskoristiti umor "đavola" zbog igranja na tri fronta - kazao je Begović.

• PDF

Prema izvještajima brazilskih medija, 34-godišnji Ronaldo, jedan od najboljih nogometaša svih vremena, objavio je u ponedjeljak kraj svoje velike karijere.

"Ljudi bi se trebali sramiti ružnih komentara o mojoj težini", rekao je, okružen dvojicom sinova, Luis Nazario da Lima Ronaldo (34), nekad najbolji svjetski nogometaš, na konferenciji za novinare. Otkrio je unutar Corinthiansova kompleksa u Sao Paulu, u prostoriji koja je jedva primila sve zainteresirane novinare, ponajbolji nogometaš svijeta u povijesti igre da više ne može igrati nogomet jer boluje od bolesti štitnjače. Zbog toga već godinama, kaže, ima problem s kilažom. Osim toga, priznao je u suzama okružen vlastitom djecom, jedva hoda.

"Došao sam vam ovamo reći da više neću igrati nogomet", rekao je na početku, istaknuvši da raskida ugovor s Corinthiansom koji vrijedi do kraja godine.

"Prije četiri godine u Milanu otkrio sam da bolujem od poremećaja štitne žlijezde koji se zove hipotiriodizam. On usporava metabolizam i, da bi se kontrolirao, trebao bih uzimati nadomjesne hormone. Isti su u sportu zabranjeni jer su na popisu dopinških sredstava. Moje odluke o nastavku karijere uvijek su od saznanja o bolesti bile vođene srcem, a moja je ljubav prema nogometu uvijek uspijevala pobjeđivati sve prepreke. Svima je danas teško izgubiti tjelesnu masu, a meni pogotovo. Iako sam imao taj poremećaj, želio sam igrati pod svaku cijenu."

"Nisam nikad želio o tome govoriti. Čuvao sam istinu za kraj karijere. Ljudi koji su me ironično zvali debeljkom trebali bi se sramiti", rekao je Ronaldo dodavši: "Borim se već dugo vremena sa svojim tijelom. Oni koji me znaju, znaju istinu: ne mogu se uspeti stepenicama bez osjećaja boli. Zbog nogometa sam kroz život činio nevjerojatne žrtve. Nije mi žao. Bilo je to divno i uzbudljivo putovanje."

Također je Ronaldo kazao da ne odobrava postupke navijača nakon ispadanja kluba iz Cope Libertadores, ali i naglasio da im sve oprašta. "Naše je ispadanje učinilo navijače bijesnima, pa se njihovo ponašanje otelo kontroli. Želim se svima javno ispričati na tom neuspjehu. Navijači Corinthiansa su moja braća, proveo sam ovdje prekrasno vrijeme i zauvijek ću ostati vezan uz ovaj klub. Predstavljat ću ga kao ambasador u svijetu, te redovito pohađati utakmice."

Najljepšim trenutkom karijere Ronaldo je proglasio:"Pobjedu s Brazilom na Svjetskom prvenstvu 2002. godine. To je najznačajniji uspjeh za mene. Na drugom mjestu dolazi moj boravak u Corinthiansu. Ne žalim ni zbog čega što sam učinio u životu. Išao sam kroz njega časno i proživio nevjerojatno iskustvo. Ne znam kako će moj život izgledati u budućnosti. Znam samo da će mi nedostajati nogomet, igra u napadu i zabijanje golova. Zasad neću organizirati oproštajnu utakmicu. Planiram je za lipanj ili srpanj. Nadam se lijepoj oproštajnoj zabavi."

Ukupno je Brazilčeva karijera trajala 18 godina. Premda je veliki njezin dio proveo izvan terena zbog teških ozljeda, velik je također dio, posebice na njezinu početku, Ronaldo igrao na način koji mu je priskrbio status ponajboljeg nogometaša svih vremena. Osvojio je dva naslova svjetskih prvaka s Brazilom (1994. i 1998. godine), te je službeno najbolji strijelac na Svjetskim prvenstvima s ukupno 15 postignutih pogodaka. Zabijao ih je kroz tri Mundijala (1998., 2002. i 2006.). U trima je navratima proglašavan najboljim nogometašem svijeta u izboru FIFA-e, dok je u France Footballovoj trijumfirao dva puta.

Ronaldo je već ranije spominjao mogućnost umirovljenja, ali tek na kraju godine. No, nova serija ozljeda, kao i poraz njegovog Corinthiansa u pretkolu Cope Libertadores su, čini se, ubrzali njegovu odluku. Podsjećamo, naslov u Copi Libertadores (ekvivalent Uefinoj Ligi prvaka, op.a.) bio je jedan od rijetkih koji Ronaldo u karijeri nije osvojio. Ronaldovoj su karijeri u tri navrata prijevremenim završetkom prijetile teške ozljede, a posljednja se dogodila u veljači 2008. godine kada je u dresu Milana teško ozlijedio desno koljeno. Uslijedila je jednogodišnja pauza, povratak natjecateljskom ritmu u dresu Corinthiansa, a potom i novi problemi s ozljedama, te prekomjernom težinom.

Pogledajte "čudo" od igrača

totalsport

Video/Epilog derbija u Manchesteru United slavio protiv Cityja, Džeko upisao asistenciju

• PDF

U 27. kolu engleske Premier lige sastali su se ljuti rivali iz Manchestera, City i United. Nakon što je izostao sa prijateljske utakmice koju su odigrali BiH i Meksiko, najviše zbog toga što ga je menadžer "građana" Roberto Mancini čuvao za ovaj derbi, Edin Džeko nije bio u početnom sastavu svog novog kluba. No, nakon ulaska u igru u 60. minuti, Džeko je asistirao Silvi za izjednačenje rezultata, koji je do 65. minute glasio 1:0 za United. Domaći su poveli u 41. minuti kada je pogodio Nani, a pobjednički gol za United je postigao Wayne Rooney u 78. minuti susreta.

Od prve minute susreta, gledaoci na Old Trafordu su mogli uživati u dobroj igri obje ekipe. Izabranici Alexa Fergusona su u prvih šest minuta izveli četiri kornera iz kojih nisu uspjeli ugroziti gol Cityjevog golmana Joea Harta.

Prvu priliku za "građane" je imao David Silva u 4. minuti susreta. Ozbiljnu priliku je za United imao Nani u 11. minuti, da bi tri minute kasnije Van der Saru zaprijetio Yaya Toure udarcem glavom. Još bolju šansu da dovede City u vodstvo nije iskoristio Pablo Zabaleta u 29. minuti utakmice. Odbrana"crvenih vragova" izblokirala njegov udarac. Nakon toga je pokušao i odlični Aleksandar Kolarov, ali ni bez uspjeha. Potom je nekoliko puta svoj udarac isprobao i Unitedov ofanzivni igrač Nani. Njegova upornost se isplatila u 41. minuti kada je savladao golmana gostiju. Asistenciju je upisao Ryan Giggs. Nakon toga je i on pokušao postići pogodak, ali nije uspio. United je na odmor otišao sa prednošću od jednog gola.

Početkom drugog poluvremena, City je imao blagu inicijativu. Silva je dobro šutirao u 56. minuti susreta. Sticao se dojam i da je najaktivniji igrač na terenu. U 60. minuti susreta, umjesto Jamesa Milnera, u igru je ušao naš reprezentativac Edin Džeko. Mancini je pogodio sa ovom izmjenom jer je Edin nakon pet minuta provedenih u igri asistirao Silvi za izjednačenje rezultata.

Izjednačujući gol kao da je probudio Unitedove igrače koji su odlučnije krenuli ka golu gostiju. Pritisak je urodio plodom u 78. minuti kada je Wayne Rooney eurogolom donio novo vodstvo svom klubu. Asistent je bio Nani. Nakon toga su uslijedile dobre prilike Yaye Tourea na jednoj, te Dimitra Berbatova na drugoj strani. Džeko je mogao Cityju donijeti bod u 81. minuti, ali je šutirao neprecizno. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao. United je slavio rezultatom 2:1.

Kladusa.net /sarajevo-x.com/

VIDEO/TRIBINE SE ORILE SMIJEHOM I APLAUZIMA: Gologuzi Bosanac trčao po stadionu za vrijeme utakmice Meksiko - BiH

• PDF

Za organizatore sportskih manifestacija i policiju "streakeri" su postali prava noćna mora. Golišavi avanturisti ne biraju ni vrijeme ni mjesto da upadnu i prekinu neki meč na zadovoljstvo jednog dijela navijača. POGLEDAJTE VIDEO!

Na meču između Meksika i BiH (2:0), muški "streaker" upao je na teren, dok je sa tribina dopirao aplauz i smijeh, obezbeđenje koje je reagovalo sa zakašnjenjem muku je mučilo da uhvati uljeza. /DEPO/  Kladusa.net

Sušiću igrači otkazuju pred Meksiko

• PDF

Šef državnog nogometnog tima, Safet Sušić, našao se u nezgodnoj situaciji uoči prijateljskog dvoboj sa Meksikom (posljednja provjera pred kvalifikacione duele sa Rumunijom) koji se igra u srijedu u Atlanti.

Naime, prvo je Semir Štilić zamolio selektora da ga odmori od puta. Dobio je pozitivan odgovor. Zatim je otpao i Elvir Rahimić, koji nije ni predao zahtjev za američku vizu. Tu nije bio kraj. Edin Džeko je tražio da bude pošteđen putovanja u SAD-a. "Cityijeva desetka" je dobila zeleno svjetlo. S razlogom, jer već za vikend njegov tim igra gradski derbi sa Unitedom.

Potom je potekla priča kako će i Senijad Ibričić odustati od puta. Još uvijek nije poznato kakav će biti rasplet sa bivšim igračem "majstora s mora" i da li će on biti u avionu "zmajeva".

Ipak, kada je otkazao Asmir Begović, Sušić je pobjesnio i najavio postupak protiv čuvara mreže Stoke Cityja. Razlog, svakako, leži u činjenici da je on preskočio i prijateljski okršaj sa Slovačkom zbog gripe. Trebinjac je ovog puta kao izgovor naveo obaveze prema engleskom klubu.

Vidjet ćemo kako će se dalje razvijati nastala situacija i kako će krovna kuća bh. nogometa riješiti "pitanje Begović". Selektor bi trebao razgovarati sa pomenutim golmanom i čuti njegovo mišljenje o svemu. Možda Asmir ima osjećaj da Sušić ne računa ozbiljno na njega. Možda se prema njemu ne odnosi identično kao prema ostalim igračima, pa je, možda, bio nezadovoljan.

Nadamo se da će doći do smirivanja novonastale situacije, jer ne bi bilo dobro da izgubimo golmana koji je izuzetno cijenjen na Ostrvu. Uostalom da mu se ne nastupa za BiH, ne bi se odrekao kanadskog dresa. Ipak, ovdje se postavljaju dva ključna pitanja. Da li pojedini reprezenatativci imaju ravnodušnost prema reprezentaciji ili je NSBiH izabrao pogrešnog suparnika. Sigurno je da bi se većina nogometaša, koji su otkazali, odazvalo pozivu da se utakmica igra na Starom kontinentu.

Za kraj treba spomenuti da je Sušić razmišljao i o pozivu Adisa (Baggia) Husidića iz Chicago Firea (MLS) u bh. selekciju, ali je odustao od te ideje.